Güncel Ürün Fiyatları

Tarhana Fiyatları, Tarhana Zamlandı Mı?

Tarhana Fiyatları ne kadar oldu? Tarhana Zamlandı Mı?  Özellikleri nelerdir? Satın alırken nelere dikkat edilir? Tarhana Fiyatları hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Tarhana Nedir?

A ve B grubu vitamin kompleksleri bakımından zengin olan tarhana pek çok yörenin damak tadına uygun bir yiyecek türü olup tarhana fiyatları da yöreden yöreye değişmektedir. Ev tarhana fiyatları yani organik tarhana fiyatı paketli tarhana çeşitlerine nazaran iki kat daha pahalıdır.

Tarhana, geleneksel bir Türk çorbası ve kış aylarında sıkça tüketilen besleyici bir yiyecektir. Tarhana, yoğurt ve un gibi malzemelerin fermente edilerek kurutulmasıyla yapılan bir çeşit çorba hamurudur. Tarhana, Anadolu’nun farklı bölgelerinde çeşitli tariflerle yapılır ve yöresel farklılıklar gösterebilir.

Tarhana yapımında kullanılan ana malzemeler arasında yoğurt, un, domates, biber salçası, soğan ve baharatlar bulunur. Bu malzemeler karıştırılır ve hamur haline getirilir. Ardından, hamur kurumaya bırakılır ve sonucunda küçük parçalara kırılarak çorba haline getirilir.

sağlıklı ve besleyici bir yiyecek olarak bilinir. İçerdiği yoğurt sayesinde probiyotik özelliklere sahip olabilir ve sindirim sistemini destekleyebilir. Aynı zamanda içeriğindeki vitamin ve minerallerle de besleyici bir çorba türü olarak kabul edilir. Türk mutfağının önemli lezzetlerinden biri olan tarhana, soğuk kış günlerinde hem lezzetli hem de besleyici bir tercihtir.

Paketli markaların kilosu 25 TL’den başlarken Maraş tarhana fiyatıUşak tarhana fiyatı gibi ev tarhana fiyatları en az 40 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Toptan – çoklu alımlarda indirimleri mevcuttur. Temel minerallerden kalsiyum, demir, çinko gibi bileşenleri içeren tarhanalar aynı zamanda karbonhidrat bakımından da oldukça güçlü besinlerden biridir.

Protein ve Likopen gibi önemli maddeleri de barındıran tarhana kış mevsiminin vazgeçilmez çorbalarındandır. Bilhassa şeker hastaları için bulunmaz bir fırsat ve lezzetli bir tat deneyimi sunmaktadır.

Ev Yapımı Tarhana Tarifi

Evden tarhana satışı gerçekleştiren bireylerden alınan tarif aşağıda yer almakta olup içerisine konulan malzemeler yöreden yöreye çeşitlilik göstermektedir. Bu kısımda yöre fark etmeksizin her tarhanaya konulan malzemeler şu şekildedir;

 • 1 kilo organik domates – mevsiminde
 • 1 kilo organik biber – mevsiminde
 • 1 kilo organik beyaz soğan –  mevsiminde, daha acı olmasını isteyenler kırmızı soğan da tercih edebilirler.
 • 1 yemek kaşığı dolusunca domates salçası,
 • 1 yemek kaşığı dolusunca biber salçası, acılı – acısız damak tadına göre eklenebilir.
 • 3 yemek kaşığı dolusunca doğal ev yapımı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı dolusunca yaş maya
 • Aldığınca un
 • 200 gram tuz
 • Damak tadınıza uygun olabilecek baharat çeşitliliğini de ekleyiniz.
Tarhana Fiyatları
Tarhana Fiyatları

Tarhana Fiyatları [year]

Yöreden yöreye yapımında değişik maddeler kullanılan tarhananın temelinde; domates, soğan, salça, maya, yoğurt, un ve biber yer almaktadır. Sindirim sistemini destekleyen ve düzenlenmesine yardımcı olan tarhananın güncel fiyatları aşağıda sıralanmıştır.

 • 2023 yılı itibariyle market zincirleri güncel domates salçası fiyatları ortalaması 100 – 150 TL arasında değişmektedir.
 • 2023 yılı itibariyle market zincirleri güncel biber salçası fiyatları ortalaması 120 – 190 TL arasında değişmektedir.

Son güncelleme: 23 Haziran 2023

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu