Kuru Yemiş Fiyatları

Brezilya Cevizi Fiyatları | Güncel Fiyatlar

Brezilya Cevizi Fiyatları ne kadar? Özellikleri nelerdir? Satın alırken nelere dikkat edilir? Kuru yemiş fiyatları  hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Brezilya Cevizi Nedir?

Brezilya cevizi ismine rağmen teknik olarak cevizden çok tohumdur. Tanım olarak, kabuklu yemişler tek bir büyük tohum içeren sert kabuklu meyvelerdir. Ceviz ve fıstık buna güzel örneklerdir.

Brezilya cevizi, kalp sağlığını iyileştirme, antioksidan sağlama ve beyin işlevini iyileştirme dahil olmak üzere şaşırtıcı ve güçlü beslenme faydaları sunabilir. Bu yazıda Brezilya cevizinin sağlığa faydalarını, risklerini ve diyete nasıl ekleneceğini tartışıyoruz. Bu potansiyel, çok yönlülüğü ve brezilya cevizinin sağlığa olan muhteşem faydaları bazı soruların sorulmasını sağlıyor.

Brezilya Cevizi Sağlığa Faydaları

1.Beyin için faydalıdır

Brezilya cevizi, beyin üzerinde nöroprotektif ve anti-depresan etkiler sunabilen hem antioksidan hem de anti-inflamatuar özelliklere sahip ellagik asit olarak bilinen bir polifenol içerir. Daha ileri araştırmalar, selenyumun, alzheimer ve parkinson hastalığı gibi durumlarda özellikle önemli olan merkezi sinir sistemi içindeki GABA ve dopamin sinyali gibi anahtar beyin sinyal yollarını desteklemede rol oynadığını göstermiştir.

2. Sağlıklı kolesterol seviyelerini destekleyebilir

Kalp sağlığına uygun çoklu doymamış yağ asidi profilleri, yüksek lif ve mineral bakımından zengin içeriği sayesinde Brezilya cevizinin toplam ve LDL kolesterol seviyelerini (‘kötü kolesterol’ olarak bilinir) düşürdüğü gösterilmiştir. Aslında, sağlıklı yetişkinlerde lipit profillerini iyileştirmek için Brezilya cevizinin sadece bir porsiyonu yeterlidir.

3. Tiroid sağlığı için faydalıdır

Selenyum, sağlıklı tiroid fonksiyonunu desteklemek için gerekli olan önemli bir besindir ve Brezilya cevizi tüketiminin, eksik olanlarda tiroid hormon seviyelerini iyileştirebileceğini gösteren çalışmalar sunulmuştur. Brezilya cevizinin Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalığı gibi belirli tiroid rahatsızlıkları üzerindeki doğrudan etkisine bakmak için çok az araştırma yapılmış olsa da, bazı kanıtlar selenyum takviyesinin ardından ruh hali ve bağışıklık fonksiyonunda iyileşmeler olduğunu göstermiştir.

4. Güçlü anti-enflamatuar özellikler

Vücuttaki iltihaplanma, serbest radikal aktivitenin artmasına neden olabilir. Brezilya cevizi, hücreleri bu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan antioksidanlarda bol miktarda bulunur. Bunun yanı sıra selenyum, iltihabı azaltmaya ve vücudu oksidatif hasardan korumaya yardımcı olan bir enzim olan glutatyon peroksidaz düzeylerini artırır.

Brezilya Cevizi Fiyatları
Brezilya Cevizi Fiyatları

Brezilya Cevizi Fiyatları [year]

Brezilya cevizi fiyatları konusunda da sağlıklı yemişleri sevenler tarafından dikkatleri üzerine çekmektedir. Sağlıklı kuruyemişler atıştırmak sağlığa olan faydalarından yararlanmak gibi birçok konuda brezilya cevizi tüketebilirsiniz. Yazımızın özellikle sağlık ile ilgili olan kısmını okuduktan sonra brezilya cevizi fiyatları ile alakalı daha fazla şey merak edeceğinize emin olabilirsiniz. Brezilya cevizi fiyatları konusunda yazımızın bu bölümü sizin oldukça işinize yarayacak.

  • 2023 yılı Mart ayı itibariyle brezilya cevizi fiyatları kilogram başına lokal semt pazarlarında 500 – 1200 TL arasında farklılık göstermektedir.
  • 2023 yılı Mart ayı itibariyle brezilya cevizi fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 550 – 1350 TL arasında farklılık göstermektedir.

Brezilya cevizi fiyatları genellikle lokasyona göre değişkenlik göstermekle birlikte bu fiyatlar arasında değişmektedir. Siz de bulunduğunuz konum ve maddi bütçenizle doğru orantılı olarak en mantıklı alternatifi seçerek en ekonomik brezilya cevizi fiyatları ile brezilya cevizi satın alabilir. Bu harika kuruyemişin faydalarından yararlanabilirsiniz.

Son güncelleme: 12 Aralık 2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu