Mantar Fiyatları

Kükürt Mantarı Fiyatları Ne Kadar?

Kükürt Mantarı Fiyatları, nedir? En ekonomik kükürt mantarı fiyatları ile kükürt mantarı nereden satın alınır?

Kükürt Mantarı Nedir?

Genellikle “lezzet mantarı” olarak adlandırılan kükürt mantarı, Türkiye’nin kuzeyinde sert ağaç ormanlarında görülür ve genç veya yaşlı meşe ve diğer sert ağaçların üzerinde kahverengi bir mantar kümesi oluşturur. Bir saprobik mantar olduğu için, mantarlar yerin üstünde (genellikle ağacın yukarısında) veya gövde düşmeden önce yerin üstünde olacak bir konumda görünür.

Kükürt mantarının ayırt edici fiziksel özellikleri arasında sarı-turuncu renkleri ve genellikle üst üste binen, raf kümeleri halinde büyümesi yer alır. Eti yumuşaktır ve gözenekli yüzeyi sarıdır. Beyaz gözenekli versiyonu da mevcuttur. Türkiye’nin güneyinde birkaç benzer tür vardır ve kuzeyinde benzer laetiporus huronensis kozalaklı ağaçlarda görülür. Laetiporus cincinnatus, doğuda bulunan sert ağaç ormanlarında da görülür, ancak bir kök ve trüf mantarıdır ve bu nedenle genellikle ağacın ucunda veya tabanına yakın yerde görülür; ayrıca laetiporus cincinnatus oldukça hızlı büyür ve pembemsi turuncu renklere, beyazımsı gözenekli yüzeye ve daha küçük sporlara sahiptir.

Kükürt mantarının genel karakteristik özelliği bunlardır. Merak ettiğiniz başka bir detay olduğunun farkındayız. O da şu; Kükürt mantarı fiyatları nedir? Bu karakteristik özelliği diğer mantar türlerinden oldukça farklı olan mantar türünün fiyatı diğer mantar türlerinden pek farklı değildir. Eğer nereden satın alacağınızı bilirseniz, oldukça ekonomik fiyatlar ile kükürt mantarı satın almanız mümkündür.

Kükürt Mantarı Fiyatları

Farklı ve çoğu kişinin hoşuna giden lezzeti nedeniyle ülkemizde çoğu ailenin sofralarını süsleyen kükürt mantarı fiyatları konusunda çoğu vatandaşımızın kafasını karıştırmaktadır. Kükürt mantarı fiyatları konusunda en ekonomik çözümü sağlamak için siz de market zinciri gibi alternatifler yerine semt pazarlarını tercih edebilir üstelik satıcılarla birebir diyaloğa girebilirsiniz. Ekonomik kükürt mantarı fiyatları ile bu harika mantarı tatmanın sizin de çok hoşunuza gideceği konusunda hiçbir şüphemiz yok. Peki kükürt mantarı fiyatları nedir? En ekonomik kükürt mantarı fiyatları ile nereden kükürt mantarı satın alınır?

•             2023 yılı Ocak ayı itibariyle semt pazarlarında kükürt mantarı fiyatları 250 – 350 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

•             2023 yılı Ocak ayı itibariyle market zincirlerinde kükürt mantarı fiyatları 300 – 500 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Siz de bu fiyat aralıklarında dilediğiniz alternatiften kükürt mantarı satın alabilirsiniz.

Kükürt Mantarı Sağlığa Faydaları

Kükürt mantarlarının benzersiz bir beslenme profili vardır. Kükürt mantarında bulunan temel besinler şunları içerir: B vitaminleri, selenyum, bakır, potasyum, betaglukanlar ve güçlü antioksidanlar glutatyon ve ergotiyonin.

Ek olarak, güneşe maruz kaldığında D vitamini üretme yeteneği de mantarların ayırt edici bir özelliğidir. Kükürt mantarları, insanların güneşe maruz kaldıklarında yapabileceklerine benzer şekilde D vitamini oluşturabilirler. Tüketiciler, yemekten önce onları güneş ışığına maruz bırakarak mantardaki D vitamini miktarını artırabilirler. Bir deney, mantarlardaki D vitamininin açık veya kısmen bulutlu bir günde 15 dakika kadar kısa bir süre güneş ışığına maruz bırakılarak günlük referans alımının en az % 25’i kadar artırılabileceğini gösterdi.

Mantarlar ayrıca lif ve protein sağlar ve tüm gerekli amino asitleri sağladıkları ve çoğu sebzeden daha yüksek protein içeriğine sahip oldukları düşünüldüğünde özellikle vejetaryen diyetleri için yararlı olabilir. Mantarlar doğal olarak yağ, kalori ve sodyum bakımından düşüktür ve kolesterol, şeker veya glüten içermez.

Son güncelleme: 23 Haziran 2023

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu