Mantar Fiyatları

Borazan Mantarı Fiyatları Kaç Para?

Borazan Mantarı Fiyatları nerededir? En uygun ve ucuz borazan mantarı fiyatları nerededir? Borazan mantarı fiyatları konusunda dikkat etmeniz gereken detaylar nelerdir?

Borazan Mantarı Nedir?

Borazan mantarı, kümeler halinde büyüyen ve borazan benzeri bir şekil geliştiren bir mantardır. Künt bir başlığı ve sağlam bir gövdesi ile borazan mantarı, tabanından kafasına kadar sert ve etli kalın beyaz bir ete sahiptir. Amerika kıtasında King Oyster mantarı olarak da bilinen Royal Trumpet, ticari markalı bir çeşit olan King Eryngii, Eringii veya Trumpet Royale olarak da anılır.

Genellikle gövdeler 9-10 cm uzunluğa ulaştığında hasat edilir, ancak 13 – 15 cm uzunluğa kadar büyüyebilirler. Sağlanan saklama türüne bağlı olarak, mantar yaşlandıkça eti koyulaşabilir veya hafifçe bronzlaşabilir veya kahverengiye dönebilir, ancak kalite genellikle bundan etkilenmez.

Mantarlar genellikle çorbalara, güveçlere, soslara, makarnaya, sebze yemeklerine, etlere ve deniz ürünlerine eklenir. Bütün olarak hazırlandığında, bu etli mantarın boyutu, küçük çeşitlere göre daha uzun bir pişirme süresi garanti eder. Mantarları uygun şekilde saklamak için bir kağıt torbaya koyun ve buzdolabında saklayın.

Güncel Borazan Mantarı Fiyatları

Sizin için hazırlamış olduğumuz bilgilendirici yazıyı okuduktan sonra sizin de borazan mantarı fiyatları hakkında bilgi almak isteyeceğinizi biliyoruz. Bu nedenle yazımızın bu bölümünü bu sorunuzu cevaplamak için ayırdık.

Bu nedenle tüm mantar fiyatlarında olduğu gibi borazan mantarı fiyatları detayında da oldukça değişken fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

  •  2023 yılı Ocak ayı itibariyle borazan mantarı fiyatları kilogram başına semt pazarlarında 300 – 400 TL arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2023 yılı Ocak ayı itibariyle borazan mantarı fiyatları kilogram başına market zincirlerinde 400 – 500 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Borazan Mantarı Sağlığa Faydaları

Borazan mantarları sadece süper lezzetli değildir. Ayrıca doğal olarak oluşan antioksidanlar gibi sağlığı destekleyen besinlerle doludurlar. Borazan mantarları özellikle yüksek düzeyde ergotionin içerir. Ergotionin, mantarın miselyumunda ve meyve gövdelerinde bulunan ve serbest radikaller ile oksidatif stresten kaynaklanan hasarı azaltmaya yardımcı olan bir antioksidandır. L-Ergotionin, kendi hücresel taşıma mekanizmasına sahip olduğu bulunan tek antioksidandır. Diğer besin maddelerinin aksine, L-ergotionin insan vücudu tarafından üretilmez ve diyetinizdeki diğer kaynaklardan alınmalıdır.

Son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, borazan mantarlarının daha da etkileyici potansiyel sağlık yararlarını ortaya çıkardı. Bu güçlü süper yiyeceklerin kolesterolü düşürdüğü ve kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. Daha düşük meme kanseri ve prostat kanseri riskiyle bağlantılılardır. Borazan mantarı özlerinin de anti-viral özelliklere sahip olduğu ve kemik sağlığını desteklediği gösterilmiştir.

Harika sağlık özellikleri veya lezzetli tadı için, borazan mantarları diyetinize kolayca eklenebilir. Borazan mantarını çorbalara, salatalara ekleyebilir, kızartmayı, makarnayı, omleti arkadaş olarak kullanabilir ve hatta sandviçlerin içinde dahi kullanabilirsiniz. Deniz tarağı gibi kremalı bir sosla kızartıp tüketebilirsiniz. Diğer besin desteklerinin yanı sıra kolajen peptidler gibi bileşenler içeren, güçlü, sağlıklı saçlar, cilt ve tırnaklar için borazan mantarı kullanabilirsiniz.

Son güncelleme: 27.06.2023

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu