Kuru Yemiş Fiyatları

Ay Çekirdeği Fiyatları

Ay Çekirdeği Fiyatları ne kadar? Özellikleri nelerdir? Satın alırken nelere dikkat edilir? Ay Çekirdeği fiyatları  hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Ay Çekirdeği Nedir?

Ay çekirdeği, ayçiçeğinin meyveleridir. Tohumlar 10-15 mm uzunluğunda ve 4 mm genişliğinde, silindirik veya damla şeklindedir. Ayçiçeği tohumu sert bir kabuk (perikarp) ve gerçek tohum olan çekirdekten oluşur. İki ana ay çekirdeği türü vardır:

  • Yağlı tohumlar % 40 yağ içerir ve ayçiçeği tohumu üretiminin % 80-95’ini temsil eder. Kabuklar (tohumun% 20’si) siyahtır ve çekirdeklere yapışma eğilimindedir. Yağ türleri, yağları için yetiştirilir ve bunun sonucunda, canlı hayvan yemlerinin protein açısından zengin popüler bir bileşeni olan yağlı kek (ayçiçeği küspesi) elde edilir. Yağ çıkarma işleminden atılan tohumlar, hayvancılara bütün olarak verilebilir.
  • Yağsız türler veya şekerleme türleri % 30 yağ içerir ve ayçiçeği tohumu üretiminin % 5-20’sini temsil eder. Kabuklar (tohumun% 40’ı) değişken renktedir (siyah, beyaz veya çizgili gri / siyah ve beyaz) ve kolayca çıkarılabilirdir. Yağlı olmayan tohumların çoğu şekerleme pazarına yöneliktir. En küçük tohumlar kuş yemi ve evcil hayvan yemi olarak kullanılır.

Ay çekirdeği esas olarak yağ ekstraksiyonu için kullanılsa da, aynı zamanda yenilebilir ve atıştırmalık olarak ve unlu mamuller için bir bileşen olarak kullanılabilir. Filizlenip salatalara konulabilir. Gıda endüstrisindeki kullanımlarının yanı sıra, yağsız tip ayçiçeği tohumları, evcil kuş yemlerinde yaygın olarak kullanılan maddelerdir.

Yağlı tip ayçiçeği tohumları, özellikle sığır ve süt sığırları olmak üzere çiftlik hayvanları için değerli bir yağ içeriğine ve yağ asidi bileşimine sahiptir. Ayçiçeği tohumları, sığır etindeki etin ve süt ineklerinde süt yağ asidi içeriğinin iyileştirilmesine yardımcı olabilecek ilginç bir yağ asidi profiline sahiptir.

Peki, bu atıştırmalık olarak oldukça sık tüketilen ay çekirdeklerini hangi fiyatlar ile satın alabilirsiniz?

Ay Çekirdeği Fiyatları
Ay Çekirdeği Fiyatları

Ay Çekirdeği Sağlığa Faydaları

Bağışıklık Arttırıcı

Ay çekirdeğinin bağışıklığı artırıcı etkileri, içindeki E vitamini, çinko ve selenyum varlığından kaynaklanmaktadır. E Vitamini, bağışıklık tepkilerini artırır ve çeşitli bulaşıcı hastalıklara karşı korur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve serbest radikallerin vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere zarar vermesini önler.

Çinko, vücudumuzu iltihaplanma, alerjiler ve istilacı patojenlerden korur, böylece enfeksiyonları önler ve genel bağışıklığı artırır. Selenyum iltihabı azaltır ve bağışıklığı artırır. Serbest radikallerden oksidatif stresi azaltmaya da yardımcı olur.

Kolesterolü Düşürür

Ay çekirdeğinin lif içeriği kandaki LDL kolesterol seviyelerini düşürür. Ayçekirdeğinde bulunan niasin veya B3 vitamini, toplam kolesterol seviyelerini ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Ay çekirdeğinde bulunan B5 vitamini veya pantotenik asit, HDL kolesterolü artırır ve toplam serum kolesterol seviyelerini düşürür.

Kardiyoprotektif Etkiler

Ay çekirdeği, oleik ve linoleik asit bakımından zengindir ve doymuş yağ ve sodyum bakımından düşüktür. Ayrıca magnezyum, potasyum ve lif içerirler.

Kan basıncını ve serum kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olurlar. Bunları tüketmek aynı zamanda aritmi oluşumunu da azaltır. Tüm bu etkiler, vücudumuzu kardiyovasküler bozuklukların oluşumundan korumaya yardımcı olur.

Ay Çekirdeği Fiyatları

Maç izlerken, dizi ve film izlerken, muhabbet esnasında, güzel bir akşam yemeğinden sonra çay ile birlikte en sık tüketilen atıştırmalıklardan biri olan ay çekirdekleri ülkemizde oldukça  sık tüketilir. Günün nerdeyse her anına ve ruh haline uyum sağlayan bu güzel atıştırmalık fiyatları nedeniyle de günümüzde oldukça tartışma konusu olmuştur. Ay çekirdeği fiyatları konusunda bilgiye ihtiyacınız olduğunu düşünüyor iseniz yazımızın bu bölümü sizin de oldukça hoşunuza gidecek.

Yapmanız gereken tek şey aşağıda size belirteceğimiz ay çekirdeği fiyatları bilgilerini referans almak ve buna göre hareket etmek.

  • Tuzsuz Ay Çekirdeği. 56,00 TL.
  • Ay Çekirdeği İçi. 36,00 TL 144,00 TL/kg.
  • Çiğ Beyaz Ay Çekirdeği. 56,00 TL.
  • Ay Çekirdeği – 500 gr. 51,90 TL 103,80 TL/kg.

Ay çekirdeği fiyatları yukarıda belirtmiş olduğumuz fiyat aralıklarında değişmektedir. Eğer siz de yerel pazarlarınızdan veya size en yakın marketten ay çekirdeği satın almak istiyorsanız yukarıda belirtmiş olduğumuz ay çekirdeği fiyatları bilgisini referans alabilirsiniz.

Son güncelleme: 12 Aralık 2022

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu