Güncel Ürün Fiyatları

Tombik Balığı Fiyatları Ne Kadar?

Tombik Balığı Fiyatları,  tüm balık türleri meraklıları tarafından her açıdan sıklıkla araştırılan konuların başında yer alıyor. Özellikle de tombik balığı fiyatları geçen yıllarda palamut balığı yerine satılmasıyla gündeme geldi.

Su bilimleri literatüründegobene balığı olarak geçiyor. Üreme dönemleri olan mayıs-haziran-temmuz aylarında tombik balıklarına rastlamak daha zor oluyor. Bundan dolayı tombik balığı fiyatları kışın daha uygun oluyor. Palamut balığı kadar iyi bir lezzete sahip olmasa da tombik balığı fiyatları yüzleri güldürüyor. Bu balık türü hakkında Tombik balığı nedir? Tombik balığı nasıl avlanır? Tombik balığı nasıl temizlenir? Tombik balığı nasıl pişirilir? Gibi soruların yanıtlarını arıyorsanız en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Çünkü sizler için soruların tümünü ayrıntılarıyla beraber kaleme aldık. Yanıtlara içeriğimizin devamından ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Tombik Balığı Nedir?

Auxisthazart cinsine ait tür olarak tombik balığı karşımıza çıkıyor. Tombik balıkları ülkemizde bolca Karadeniz ve Marmara da karşımıza çıkıyor. Bu bölgelerde diğer bölgelere kıyasla tombik balığı fiyatları uygun oluyor. Palamut ve torik balığıyla karıştırılan tombik balığı dış görünüşüyle aslında farklı oluyor. Tombik balığı özellikleri;

 • Tombik balığının sırt yüzgeçleri birbirinden ayrı duruyor.
 • Tombik balığının sırtındaki desenler düzensiz ve zikzak biçiminde oluyor.
 • Tombik balığının kafa kısmı siyah renkli ve gövdesi mavimsi oluyor.
 • Gövdesinin altında küçük benekler bulunuyor.
 • Tombik balığı boyut olarak 20-50 cm arasında görülebiliyor.

Tombik balıkları yaşam alanları olarak geniş yer kaplıyor. Tombik balıklarına denizin ortasında ya da kıyıya yakın bölgelerde rastlanabiliyor. Tombik balıklarının küçükleri kıyı büyükleri ise açık denizlerde görülüyor. Bunun sebebi ise üreme dönemlerinde yumurtalarını kıyıya yakın yerde bırakmaları oluyor. Kıyıda tecrübe edinen tombik balıkları daha sonra açık denize gitmelerinden kaynaklanıyor. Tombik balığının besini genel olarak küçük balıklar oluyor. Tombik balıkları denizin diplerini tercih etmeyen yüzey balıkları olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu yüzey balığı gibi tombik balığı da yüksek oranda kan içeriyor. Tombik balığı sürüler halinde geziyor. Bu da bu balığı avlamanızı kolaylaştırıyor. Avlamak yerine satın almak isterseniz tombik balığı fiyatlarına yazımızın devamından bakabilirsiniz. Şimdi tombik balığının nasıl avlandığı konusu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Tombik Balığı Nasıl Avlanır?

Tombik balığını tekne balıkçılığı ya da kıyı balıkçılığı yaparak avlanabiliyor. Tombik balığını avlarken hamsi sardalye gibi küçük balıklardan birini seçebilirsiniz. Tombik balığının özel bir avlama şekli bulunmuyor. Tombik balığı yüzeye yakın yaşadığı için avlanırken yerini belli ediyor. Bu da tombik balığını avlarken kolaylık sağlıyor. Önemli olan noktalardan biri oltanızın misinasını çok salmamak oluyor. Yüzeye yakın yaşadığı için olta misinasını çok salarsanız, tombik balığı yeminizi göremeyecektir. Bu da avınızın başarısız olmasına sebep olabiliyor. Tombik balığı fiyatları uygun olduğu için özellikle avına çıkılmıyor. Yakaladığımız ya da balık reyonu veya internettentombik balığı fiyatlarını inceleyerek aldığımız balığı nasıl temizlememiz gerekiyor sorusunun cevabına değiniyoruz.

Tombik Balığı Nasıl Temizlenir?

Tombik balığı kanı fazla olduğu için titizce temizlenmesi gerekiyor. Aksi halde bu kan tombik balığını acımtırak bir lezzet almasını hatta yenemeyecek bir hale gelmesine bile sebep olabiliyor. Balıkçınızda temizlenmiş olarak almak tombik balığı fiyatlarını etkilemiyor ama zahmetli olduğu için çoğu balıkçı bunu yapmıyor. Tombik balığını temizlerken;

 • Kuyruğundan iki parmak aşağısı işaretlenir,
 • Bıçak yardımıyla kesilerek kuyruk kısmı atılır,
 • Tombik balığı kuyruğu aşağıya gelecek şekilde bir ip ve ya çengel yardımı ile asılır,
 • Kuyruğundan kanlar çıktıktan sonra, tombik balığı içerisinde siyahlıklar kalmayacak şekilde titizlikle yıkanır,
 • Yıkadığınız balıkları tuzlayarak 2 saat kadar bekletmeniz balığınızdaki acımtırak tadı alacaktır.
 • İster fileto isterseniz parçalara ayırıp pişirebilirsiniz.

Tombik Balığı Nasıl Pişirilir?

Her balıkta olduğu gibi yüksek omega-3 kaynağı olan tombik balığı sofralarda yer alıyor. Fırında yada ızgarada fark etmiyor. Tombik balığını istenirse çorbalarda da kullanılabiliyor.

Akdeniz mutfağı tombik balığı tarifi;

 • Temizlediğiniz balıkları geçiş, derin bir tavada az yağ ile iki tarafını az kızartın,
 • Az kızaran tombik balıklarının üzerine halka halka kestiğiniz soğanları ilave edin,
 •  Bu şekilde 1-2 dakika kavurduktan sonra halka doğradığınız kırmızı kapya biberlerini ekleyin,
 • Soğanlar eriyene kadar kavurun, ardından küp küp doğradığınız domatesleri ekleyin ve bir tutam karabiber ilave edin,
 • İnce kıydığınız maydanozları üzerine ilave edip, kapağı kapatın.
 • Tombik balıklarınız yumuşadığında yemeğiniz hazır demektir.

Malzemeler; 1 adet soğan,2 adet domates, bir tutam maydanoz,3 adet tombik balığı ve karabiber. Bu tarifi deneyerek tombik balığının ne denli lezzetli olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca sadece bu tarifler ile de sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Daha farklı ve benzersiz tarifler deneyerek tombik balığını deneyebilirsiniz.

İlgili balık türü hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntıları sizlere aktardık. Ancak başlığımızda da yer verdiğimiz üzere en çok merak ettiğiniz konunun balık türüne ait fiyatlar olduğunu biliyoruz. Bu noktada Tombik balığı fiyatları güncel listesi için yazımızın devamında incelemenizi kolayca yapabilirsiniz. Listede yer verdiğimiz fiyatlar güncel olmakla beraber, bazı yerlerde farklılık gösterebilir.

Tombik Balığı Fiyatları

Tombik balığı fiyatları palamut balığına oranla daha uygun olduğu gözleniyor. Tombik balığı fiyatları lezzetiyle karşılaştırınca balık severleri mutlu ediyor. Tombik balığı fiyatları uygun olsa da dönemsel olarak değişiklik gösterebiliyor. Kan palamudu olarak da tombik balığı isimlendirilebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu